Jakub Szpunar
Share this
FacebookXLinkedIn
Kiedyś świat Ciebie spyta, kim jesteś. Jeśli nie wiesz, ten sam świat odpowie w Twoim imieniu. Ba, nawet powie, kim masz być i co masz robić. 

 

Poszukiwanie własnej tożsamości zaczyna się od momentu, kiedy jeszcze jako małe dziecko zrozumiałeś, że oddzielony jesteś od mamy. Nie pamiętasz tego, ale potocznie ludzie to błędnie nazywają buntem dwulatka. Mniej więcej wtedy zaczynasz widzieć i rozumieć, że stanowisz odrębną istotę. Możesz powiedzieć NIE i to robisz 🙂 

Mała dygresja. Zobacz, co by było, gdyby z postawy wielu dorosłych wynikało przekonanie, że trudne zachowania dwulatka to szukanie odpowiedzi na pytanie, kim jest, a nie perfidna manipulacja, gdyż jest rozwydrzone:) – do przemyślenia. 

Obecnie wielu dorosłych zadaje sobie to samo pytanie. Bo pytanie KIM JESTEM jest motorem napędowym wielu działań. 

Co lubię?

Czego nie lubię?

To jest niezmiernie ciekawe, że lubisz daną potrawę lub dany kolor w zależności od bardzo wielu czynników i zmiennych. Lubię/nie. Że coś lubię, są tysiące powodów. Dlaczego tak bywa, jeszcze więcej. Każdy człowiek jest tak genialnie złożony z miliarda składowych części i wszystko to składa się na jedną całość, czyli CIEBIE. 

Odpowiedz na pytanie, Kim jestem, nie może być prosta. Tzn. ona jest prosta, ale komplikacji, jakie tworzymy, aby dotrzeć do prawdy, jest bardzo dużo. 

Zatem,

Kim jesteś?

Coaching dostarcza wielu pytań pomocniczych, aby to odkryć a Słowo Boże jeszcze więcej.

 

Co byś robił, gdybyś się nie bał? 

Co byś robił, gdybyś wiedział, że wszystko Ci się uda?

Co byś robił, gdybyś uwierzył w obietnice błogosławieństw od Boga?

Co byś robił, gdyby nic Cię nie ograniczało?

 

I te pytania są ok. Jednak zobacz, że bez udziału samego Boga w naszym życiu, trudno będzie osiągnąć pełny nasz potencjał. Bo tylko On wie, jaki ten potencjał jest. 

 

Bóg oczekuje od nas dużo więcej niż my oczekujemy sami od siebie. Czuję wewnętrznie, że Bóg chce, abyśmy chodzili w świetle i w Jego sile. Dostalismy od niego talenty i zasoby i On wie dokładnie, co możemy z tym zrobić.  Nie oznacza to, że teraz mamy wymagać więcej. Tzn. jeśli chcesz i tak czujesz, to ok. 

 

Istotne jest więc aby odpowiedzieć i przede wszystkim wiedzieć KIM JESTEM.

 

 

Potencjał, który posiadamy, jest Bożym pomysłem, Bożą akcją w nas. My mamy być mu posłuszni. 

Akcja, akcja, akcja, mamy wziąć te ziemie jak Jozue…… Bóg wie, na jak wiele Ciebie stać i czy to, co robisz jest na 100% czy nie. 

 

 

“Każde miejsce, na które zstąpi wasza noga, Ja wam daję, jak zapowiedziałem Mojżeszowi. Od pustyni i od Libanu aż do Wielkiej Rzeki, rzeki Eufrat, cała ziemia Chetytów aż do Wielkiego Morza, w stronę zachodzącego słońca, będzie waszą krainą”.

Jozuego 1,3-4
Z jakich powodów nie robisz wszystkiego, co byś mógł. Coś powstrzymuje Cię przed wykorzystaniem pełnego Bożego potencjału, który jest w nas. Coś paraliżuje twoje talenty, pełnię. Coś Cię ogranicza. 

Do pełnego rozwoju naszego talentu i potencjału niewątpliwie potrzebujemy ponadnaturalnych mocy Boga Ojca. On jest w stanie wykrzesać z nas więcej niż myślimy. 

Dlaczego więc nie mielibyśmy na to pozwolić? Już wyjaśniam.

 

Ciągły ruch ograniczających myśli w naszej głowie powoduje, że wybranie myśli ograniczającej np.: “nie dam rady” jest bardziej dostępny. Dlatego go wybieramy. 

Świat nas karmi lękiem, strachem, niepewnością. Jak to się mówi:  „bliższa ciału koszula”. 

 

Zatem, zamiast ubierać się w koszule świata. Ubierz zbroję Bożą.

 

“W końcu, bracia moi, umacniajcie się w Panu i w potężnej mocy jego.Przywdziejcie całą zbroję Bożą, abyście mogli ostać się przed zasadzkami diabelskimi.Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich.

Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się.Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości

I obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju,A przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego;

Weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże.

Ef 6,10-17

 

Wygląda na to, że mamy jednak narzędzia, aby się skutecznie bronić i odpierać ataki. Nawet jeśli są to nasze własne ograniczające przekonania. WOW!

 

Reasumujac. 

  1. Czytaj Słowo Boże.
  2. Miej wiarę. 
  3. Buduj relacje z Bogiem. 
  4. Poproś Boga, aby Ci pomógł. 
  5. Dowiedz się, jaki masz potencjał i talenty. 
  6. Nie daj się własnym ograniczającym przekonaniom.
Share this
FacebookXLinkedIn