Jakub Szpunar
Share this

Obecnie, żyjemy w dziwnych czasach. Dziwnych, mam myśli szybkich i niespotykanych. Tak wyjątkowych jak nigdy dotąd. Mam nadzieje, że rozumiesz. Pytanie jak się mniej stresować nigdy nie było tak aktualne jak teraz. 

Świat na zewnątrz próbuje coś z nami zrobić. I ciężko mi jest nawet określić co. Jednocześnie okoliczności są po prostu niesprzyjające. Pewnie zdajesz sobie z tego sprawę i sam to odczuwasz na sobie. 

 Stres, lek, niepokój, obawa itd. Z jednej strony to naturalne a z drugiej nadmiarowe stany emocjonalne powodują, że jeszcze głębiej się można w nich zanurzyć i niestety utonąć.

Oto lista 5 wskazówek, które pomogą Tobie w tych trudnych chwilach. Ta lista ma na celu zwiększyć Twój mięsień odporności psychicznej. Rezyliencję. Po to, abyś w spokoju i zdrowiu żył i się rozwijał. Ma na celu również spojrzeć na Bożą perspektywę. 

Zatem do dzieła.

1. Wybierz dobrze!

Co to właściwie oznacza? Chcesz mieć jasność-zapal światło. Proste. Wiele problemów, z którymi ja, moi znajomi i klienci się borykamy. To nasze decyzje. Decyzje, które powodują dalsze konsekwencje. Jeśli zdecyduje się codziennie jeść tabliczkę czekolady, to będę ponosił tego konsekwencje nie tylko w ciele. Emocje są z ciałem mocno powiązane i z niego wychodzą. W nim są.  Zatem zastanów się, co wybierasz w ciągu dnia i co z tych rzeczy, które wybierasz ma Ciebie negatywny wpływ.  Wypisz najbardziej szkodliwe czynności i je wyeliminuj jeden po drugim. 

Wybieranie, że dalej będziesz je robić, to trochę tak jakbyś świadomie nie wpuszczał światła do swojego życia. Trzymanie się takich negatywnych rzeczy i nawyków jest jak malowanie okna czarną farbą. Niby świeci, ale w pomieszczeniu ciemno. 

Paweł pisze o przemianie umysłu. Przemianie przez odnowienie. I szukaniu co jest wolą Boga. 

Zaraz po tym jak wypiszesz listę tych rzeczy, które robisz i wiesz, że są dla Twojego życie złe. Zrób obok tą listę rzeczy, którymi możesz te złe zastąpić. I oczywiście rób jeden po drugim. Nie bierz za dużo na siebie, bo nie dźwigniesz. Lepiej pomału i do celu niż szybko i drodze zrezygnować. Tak jak się zjada słonia. Małą łyżeczką:) 

2. Co siejesz to zbierzesz. 

Gdybyś miał określić co w swoim życiu siejesz. Nie jaki jesteś ale czym sie dzielisz z innymi? 

Narzekaniem, goryczą, strachem? Czy raczej miłością, radością i nadzieją?

Wiele zachowań i wiele słów, jakie wypowiadamy jest nieświadoma. Objawia się to w trakcie rozmowy koleżeńskiej i nagle się orientujesz, że narzekasz na żonę, męża, kraj, rząd, dzieci, sąsiadów itd. itp. 

Słowa mają moc. Jak mówisz, tak będziesz mieć. To jest naprawdę mocne. Bóg słowem stworzył świat. Wiec, dlaczego miałbyś uważać, że Twoje słowa wypowiedziane są mało wartę?

 

3. Przebacz. 

Jeśli trzymasz urazę.  Ranę na swej duszy to szkodzisz tylko sobie. Chodzisz poraniony, pokrzywdzony, pełen żalu, złości i gniewu. To jak silne trzymanie liny. W pewnym momencie podczas trzymania zrobi się rana na dłoniach. Należy przebaczyć i odpuścić. Puścić tą line. Dlaczego? Dlatego, że gdy tego nie zrobisz, rana robi się coraz większa i bardziej bolesna. 

Musisz przebaczyć tym, którzy zawinili wobec Ciebie. 

 

“i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; “ Mt.6,12 

oraz 

“Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.

Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.” Mt 6.14-15 

 

Bóg nie wybaczy również Tobie. Jeśli nie odpuścisz. 

Jeśli to jest tak bardzo mocne, że nie dajesz rady samodzielnie wybaczyć. Pomódl się do Boga. On Ci pomoże na pewno. 

 

4. Szukaj Szalom.

 

Nie ważne, jaka jest burza i jaki jest dramat w Twoim życiu, pokój Boży jest dla Ciebie dostępny. Jezus, uciszając burze na środku morza używa właśnie tego słowa. Szalom. To nie tylko zwykły spokój. Szalom to piękny, pokój Boży.

 

Gdy uczniowie Jezusa siedzieli zatrwożeni i przestraszeni po jego śmierci. On przyszedł do nich witając ich słowami Pokój Wam. 

“A gdy nastał wieczór owego pierwszego dnia po sabacie i drzwi były zamknięte tam, gdzie uczniowie z bojaźni przed Żydami byli zebrani, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!” J.20,19

 

Szukaj pokoju, bo Jezus go nam zostawił.

W NIM i dzięki Niemu masz też dostęp do tego pokoju. Możesz go mieć. Codziennie bez względu na okoliczności.

 

5. Raduj się w Panu zawsze. 

 

To jest wręcz nieprawdopodobne. Jednak bardzo bardzo ale to bardzo ważne. Zobacz. To mówi do Nas w swoim słowie Pan Bóg. 

 

“Radujcie się w Panu zawsze; powtarzam, radujcie się. “Flp.4,4 

Jeśli oddałeś, życie Bogu i jesteś jego dzieckiem. Odczujesz tą radość. To jest ponadnaturalne działanie Boga w nas. To jest perspektywa życia wiecznego z Nim. To ona pozwala mimo przeciwności i trudności. Mimo burzy, kryzysu, trosk i zmartwień. Mamy radować się zawsze. Dlaczego? Dlatego, że Bóg przeznaczył nas do życia z Nim. 
cdn.

Share this

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *