Jakub Szpunar
Share this
FacebookXLinkedIn

Zrozumienie i praktyka NVC - nie tylko dla meżczyzn.

Panowie, czy kiedykolwiek mieliście wrażenie, że wasze słowa zamieniają się w bumerang i wracają z podwójną siłą? Albo że próbujecie rozwiązać problem, a kończy się na większym bałaganie? Tutaj na ratunek przychodzi NVC, czyli Porozumienie Bez Przemocy, wymyślone przez faceta dla facetów (i nie tylko) – Marshalla Rosenberga. To nie kolejna lekcja “jak być miłym chłopcem”, ale raczej “jak być mądrzejszym i skuteczniejszym w komunikacji”. NVC to właśnie taki tuning komunikacyjny.

Porozumienie Bez Przemocy (NVC), wymyślone przez Marshalla Rosenberga, to nie tylko zestaw technik komunikacyjnych, to cała filozofia interakcji międzyludzkich. To podejście bazuje na empatii, autentyczności i wzajemnym szacunku, zmieniając “ja kontra ty” w “my razem”. W NVC chodzi o to, aby zamiast wyrzutów i oskarżeń, używać obserwacji, wyrażać uczucia, rozpoznawać potrzeby i formułować prośby. To jak przekształcanie konfliktów w dialogi, gdzie każdy jest wysłuchany, a każda potrzeba ma szansę na zrozumienie i spełnienie. W praktyce, NVC to narzędzie, które pozwala na głębsze, bardziej autentyczne i mniej konfliktowe relacje – coś, co każdy facet powinien mieć w swoim komunikacyjnym arsenale.

 

Dlaczego NVC jest ważne?

Bo jak mawiają, wojny zaczynają się w głowach, ale mogą skończyć na ustach. NVC to nie tylko sposób na unikanie domowych III wojen światowych, ale też technika, dzięki której możesz lepiej zrozumieć swoje potrzeby i uczucia. A co najważniejsze, nauczysz się, jak je przekazać bez rozpętywania bitew. Efekt? Lepsze relacje, mniej stresu, więcej zrozumienia. Brzmi jak plan, prawda?

Na czym to polega?

 

NVC, czyli Porozumienie Bez Przemocy, to komunikacyjna sztuka skupiająca się na czterech fundamentalnych krokach. Pierwszy to obserwacja – mówimy o tym, co rzeczywiście widzimy czy doświadczamy, bez dodawania własnych interpretacji czy ocen. Drugi krok to wyrażanie uczuć – tu chodzi o to, aby otwarcie mówić o tym, co czujemy w danej sytuacji, nie obarczając przy tym odpowiedzialnością drugiej osoby. Trzeci etap to uznanie potrzeb – rozpoznawanie i komunikowanie własnych potrzeb leżących u podstaw tych uczuć. Ostatni krok, to formułowanie prośby – zamiast żądania, prosimy o konkretne działania, które mogą pomóc w spełnieniu naszych potrzeb. Całość NVC opiera się na empatii i współczuciu, zarówno do siebie, jak i do innych.

Kiedy NVC jest przydatne i dlaczego

Porozumienie Bez Przemocy (NVC) okazuje się być przydatne niemal w każdym aspekcie życia, gdzie komunikacja odgrywa kluczową rolę. Od rodzinnych kolacji, przez negocjacje w pracy, aż po rozwiązywanie konfliktów z przyjaciółmi – NVC działa jak komunikacyjny multitool. Dlaczego? Bo NVC nauczy Cię, jak wyrażać swoje uczucia i potrzeby bez wywoływania defensywności u innych. To jak posiadanie supermocy w świecie, gdzie większość konfliktów bierze się z niezrozumienia. NVC to również sposób na budowanie głębszych, bardziej satysfakcjonujących relacji, ponieważ skupia się na empatii i współczuciu, a nie na wygrywaniu i dominowaniu. W pracy pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu efektywnych zespołów, w domu – w tworzeniu harmonii i zrozumienia. W skrócie, NVC to narzędzie, które przekształca każdą rozmowę w okazję do wzajemnego zrozumienia i pozytywnych zmian i prawdziwego kontaktu.

 

Jak stosować 4 kroki NVC

Stosowanie czterech kroków NVC wymaga praktyki i uważności, ale efekty są tego warte.

Zacznij od obserwacji – opisz sytuację bez dodawania własnych ocen czy interpretacji. Skoncentruj się na tym, co rzeczywiście zaobserwowałeś, na przykład “Zauważyłem, że w tym tygodniu wracasz 2h póxniej niż zwykle”, zamiast “Zawsze mnie zaniedbujesz”.
Wskazówka: Mów o faktach, nie ocenach. Zamiast “Znowu nic nie zrobiłaś w domu”, spróbuj “Zauważyłem, że dzisiaj naczynia nie zostały umyte”.
Błąd: Dodawanie osobistych ocen i zarzutów do obserwacji. To jak rzucanie benzyny na ogień.

Następnie przejdź do wyrażenia uczucia – powiedz, co czujesz w związku z tą sytuacją, używając “ja” w swoich wypowiedziach, np. “Czuję się zaniepokojony”, a nie “Sprawiasz, że jestem zaniepokojony”. lub . “Czuję się zły “, a nie “Wkurzasz mnie”.
Błąd:
Przekształcanie uczuć w oskarżenia. To nie rozmowa, to wojna na słowa.

Trzeci krok to wyrażenie potrzeby – określ, co stoi za Twoimi uczuciami,
Wskazówka: Jasno wyraź swoje potrzeby. Powiedz “Potrzebuję trochę czasu dla siebie wieczorami”, zamiast “Nigdy nie mam dla siebie czasu”.
Błąd: Zakładanie, że inni domyślą się twoich potrzeb. To nie telepatia, to komunikacja.

Ostatni krok to sformułowanie prośby, a nie żądania – poproś o konkretne działanie, które mogłoby spełnić Twoją potrzebę, np. “Czy możemy zaplanować wspólny wieczór w tym tygodniu?”, zamiast “Musisz spędzać ze mną więcej czasu”.
Błąd: Stawianie ultimatum zamiast prośby. Tak się nie prosi, tak się rozkazuje.

Pamiętaj, aby twoja prośba była realistyczna i dawała drugiej osobie możliwość wyboru. Przy stosowaniu tych kroków kluczowe jest zachowanie szczerości, empatii i otwartości na potrzeby drugiej strony.

Podsumowanie

Porozumienie Bez Przemocy (NVC) to nie tylko metoda, ale przede wszystkim podejście do życia, które może przynieść rewolucyjne zmiany w sposobie, w jaki komunikujemy się z innymi. Kluczem jest tutaj uważność i empatia. Przez zastosowanie czterech kroków NVC – obserwacji, wyrażania uczuć, określania potrzeb i formułowania prośb – możemy znacząco poprawić jakość naszych interakcji, zarówno osobistych, jak i zawodowych. NVC nie tylko pomaga w rozwiązywaniu konfliktów, ale także w budowaniu głębszych i bardziej satysfakcjonujących relacji. To narzędzie, które pozwala nam lepiej zrozumieć siebie i innych, a także efektywnie wyrażać swoje potrzeby i uczucia, jednocześnie szanując potrzeby naszych rozmówców. Pamiętajmy, że każda rozmowa jest okazją do zrozumienia, współpracy i budowania pozytywnych relacji. Stosowanie NVC może być wyzwaniem, ale korzyści płynące z tej praktyki są nieocenione zarówno dla naszego osobistego, jak i zawodowego życia.

Zapraszam do coachingu i sesji indywidualnych. Tutaj

Share this
FacebookXLinkedIn