Jakub Szpunar
Share this
FacebookXLinkedIn

Mental Breakdown! Czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Mental Breakdown to termin, który często używany jest w kontekście kryzysu
psychicznego, chwilowego załamania emocjonalnego czy też przejściowego upośledzenia funkcjonowania umysłowego. W niniejszym artykule przedstawię objawy, jakie mogą towarzyszyć temu zjawisku, a także strategie radzenia sobie z załamaniem psychicznym, które mogą pomóc w przywróceniu równowagi i zdrowia psychicznego.

Objawy załamania psychicznego

 • Lęk i panika – uczucie niepokoju, nieustanne myśli o przyszłości, uczucie przerażenia, drżenie, ból w klatce piersiowej, duszności, pocenie się.

 

 • Depresja –smutek, apatia, uczucie beznadziejności, brak motywacji, problemy ze snem, zmiany apetytu, myśli samobójcze

 

 • Problemy z koncentracją i pamięcią – trudności z podejmowaniem decyzji, rozproszenie, problemy z pamięcią krótkotrwałą.

 

 • Zmiany zachowania – unikanie kontaktów społecznych, niekontrolowane wybuchy
  złości, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, samookaleczanie się.

 

 • Zaburzenia snu – bezsenność, nadmierna senność, koszmary senne, przerywany sen.

 

 • Somatyzacja – objawy fizyczne takie jak bóle głowy, mięśni, stawów, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nadciśnienie tętnicze.

Strategie radzenia sobie z załamaniem psychicznym (mental breakdown)

 1. Zrozumienie przyczyn – próba zrozumienia źródeł stresu i przyczyn załamania psychicznego może pomóc w opracowaniu odpowiedniej strategii radzenia sobie z sytuacją.
 2. Wsparcie bliskich – nie bój się prosić o pomoc swoich bliskich, przyjaciół czy rodziny. Wsparcie emocjonalne może być nieocenione w procesie powrotu do równowagi psychicznej.
 3. Odpoczynek i relaks – poświęć czas na odpoczynek, zrelaksuj się, spróbuj technik relaksacyjnych takich jak medytacja, joga, czy oddychanie.
 4. Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia fizyczne wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne, pomagając w redukcji stresu i polepszeniu nastroju.
 5. Zdrowa dieta – zdrowe nawyki żywieniowe mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia, dając organizmowi niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania.
 1. Ustalanie priorytetów i organizacja czasu – staraj się ustalić priorytety, planuj swoje działania, a także wyznacz realne cele. W ten sposób zmniejszysz uczucie przytłoczenia i zyskasz poczucie kontroli nad swoim życiem.
 2. Terapia psychologiczna – profesjonalna pomoc psychologa lub psychiatry może okazać się niezbędna w przypadku trudności z radzeniem sobie z załamaniem psychicznym. Terapia może pomóc w zrozumieniu i przetworzeniu trudnych emocji, a także w nauce skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem.
 3. Leczenie farmakologiczne – w niektórych przypadkach, leczenie farmakologiczne może być konieczne w celu złagodzenia objawów załamania psychicznego. Należy skonsultować się z lekarzem, który oceni potrzebę stosowania leków i dobierze odpowiednie leczenie.
 4. Stosowanie technik radzenia sobie ze stresem – ucz się technik radzenia sobie ze stresem, takich jak techniki relaksacyjne, oddychanie czy medytacja. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na przyszłe sytuacje stresowe.
 5. Unikanie negatywnych wzorców myślowych – staraj się zauważać i zmieniać negatywne wzorce myślowe, które prowadzą do nasilenia objawów załamania psychicznego. Pracuj nad swoim sposobem myślenia, staraj się być bardziej elastyczny i optymistyczny.
 6. Modlitwa- wiara i budowanie relacji z tym, który nad wszystkim czuwa daje nadzieje , która podnosi i daje chęci do życia. Zobacz artykuł tutaj.

Załamanie psychiczne może być wynikiem długotrwałego stresu, nagromadzenia problemów, czy też wystąpienia nagłego, trudnego zdarzenia. Kluczowe jest zrozumienie objawów towarzyszących temu zjawisku, a także podjęcie odpowiednich kroków, aby radzić sobie z sytuacją. Odpoczynek, wsparcie bliskich, aktywność fizyczna, zdrowa dieta, terapia psychologiczna czy leczenie farmakologiczne – to tylko niektóre z dostępnych strategii, które mogą pomóc w powrocie do zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny, a to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi być skuteczne dla innej. Dlatego warto eksperymentować z różnymi strategiami, aby znaleźć te, które będą dla Ciebie najbardziej pomocne.

Zachęcam do podjęcia działań mających na celu utrzymanie zdrowia psychicznego oraz dbania o swoje samopoczucie. Staraj się otaczać ludźmi, którzy są dla Ciebie wsparciem i zrozumieniem. Pamiętaj, że załamanie psychiczne może dotknąć każdego, a odpowiednie strategie radzenia sobie z tym stanem mogą pomóc Ci szybciej wrócić do równowagi i cieszyć się pełnią życia.

Co jeszcze?

 • Rozwijaj umiejętności radzenia sobie z emocjami – ucz się identyfikować, wyrażać i kontrolować swoje emocje, co może pomóc w łagodzeniu objawów załamania psychicznego. Możesz spróbować technik takich jak dziennik emocji, rozmowy z bliskimi lub terapia oparta na emocjach.
 
 
 • Znajdź hobby lub zainteresowanie – angażowanie się w pasje i zainteresowania może pomóc odwrócić uwagę od negatywnych emocji i myśli. Działania takie jak rysowanie, muzyka, czy uprawianie sportu, mogą przynieść ulgę i pomóc w odzyskaniu równowagi emocjonalnej.
 
 
 • Pielęgnuj relacje interpersonalne – dbaj o swoje relacje z innymi ludźmi, ponieważ silne więzi społeczne są niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego. Utrzymuj kontakty z przyjaciółmi, rodziną oraz współpracownikami i otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają.
 
 
 • Praktykuj wdzięczność – skupiaj się na tym, co jest w życiu pozytywne, i staraj się codziennie dostrzegać rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Praktykowanie wdzięczności może pomóc w zmniejszeniu objawów załamania psychicznego poprzez skupienie się na pozytywnych aspektach życia.
 
 
 •  Dbaj o higienę snu – jakość i ilość snu mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Staraj się utrzymywać regularny rytm snu, unikaj kofeiny i ekranów przed snem, a także stwórz przytulne i spokojne środowisko sypialni.
 
 
 • Uczyń czas dla siebie – zadbaj o swoje potrzeby, poświęcając czas na działania, które sprawiają Ci przyjemność i pomagają się zrelaksować. Może to obejmować czytanie książki, słuchanie muzyki, czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
 
 
 •  Praktykuj uważność – uważność (mindfulness) polega na skupieniu się na chwili obecnej, bez oceniania swoich myśli i uczuć. Techniki takie jak medytacja uważności, skanowanie ciała czy uważne jedzenie, mogą pomóc w redukcji stresu i łagodzeniu objawów załamania psychicznego.
 
 
 • Rozważ grupy wsparcia – udział w grupach wsparcia może być pomocny w radzeniu sobie z załamaniem psychicznym, ponieważ umożliwia wymianę doświadczeń i uczuć z osobami, które przechodzą przez podobne sytuacje.
 
 
 • Znajdź ewangelicznie wierzący kościół, w którym poznasz wierzących chrześcijan.

Podsumowując, załamanie psychiczne (mental breakdown) może być trudnym doświadczeniem, lecz istnieje wiele strategii, które mogą pomóc w powrocie do zdrowia psychicznego. Kluczowe jest zrozumienie objawów i podjęcie odpowiednich kroków, aby radzić sobie z sytuacją. Nie bój się prosić o wsparcie bliskich czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny, a to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi być skuteczne dla innej.

Zachęcam do podjęcia działań mających na celu utrzymanie zdrowia psychicznego oraz dbania o swoje samopoczucie. Staraj się otaczać ludźmi, którzy są dla Ciebie wsparciem i zrozumieniem. Pamiętaj, że załamanie psychiczne może dotknąć każdego, a odpowiednie strategie radzenia sobie z tym stanem mogą pomóc Ci szybciej wrócić do równowagi i cieszyć się pełnią życia.

Wyznaczaj realne cele, rozwijaj umiejętności radzenia sobie z emocjami, pielęgnuj relacje interpersonalne i praktykuj wdzięczność. Dbaj o swoje potrzeby, znajdując czas dla siebie i angażując się w pasje oraz zainteresowania. Pamiętaj, że małe, konsekwentne kroki prowadzą do znaczących zmian w dłuższej perspektywie. Odważ się eksperymentować z różnymi strategiami, aby znaleźć te, które będą dla Ciebie najbardziej pomocne.

Przede wszystkim, miej nadzieję i wiarę w siebie. Przezwyciężenie załamania psychicznego to proces, który może wymagać czasu i wysiłku, ale pamiętaj, że jesteś nie tylko zdolny, ale i wart odzyskania równowagi oraz cieszenia się pełnią życia. Pozwól sobie uwierzyć, że lepsze dni nadejdą, a odzyskane siły pozwolą Ci osiągnąć swoje cele i marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share this
FacebookXLinkedIn